Відомості про район
Райдержадміністрація
Прес-центр
РДА і громадськість
Районна рада
Місцеві ради

 

onufr 1

 

 

На території району налічується 46 пам’яток історії, 3 пам’ятки археології, 18 пам’яток містобудування і архітектури, в тому числі 7 пам’яток національного значення: комплекс Миколаївського монастиря в с. Мильці до якого входять 4 об’єкта, Онуфріївська церква у цьому ж селі, та Преображенська церква із дзвіницею у смт Стара Вижівка. Зареєстровано нововиявлені пам’ятки, зокрема: 30 – історичних (перелік), 29- археологічних (перелік).


 

 

   

czevel 1

 Церква Різдва Богородиці у с.Чевель побудована в 1871 р. Архітектурний ансамбль храму є класичним зразком подібних дерев’яних споруд на Волині ХІХ ст. та є пам’яткою архітектури та містобудування місцевого значення. В храмі зберігаються оновлені ікони жителів села: ікона Святого Миколая Чудотворця, дві ікони «Чудесне явлення Божої Матері на горі Почаївській», ікона «Богородиця Мати – Милуюча». Церква не діяла впродовж 1961-1989 років.

 

 

 

 

dubeczno 1

 

Свято – Покровська церква у с. Дубечне була збудована у 1762р. , але у 1900-му р. була продана, тому через два роки (у 1902 р.) на її місці збудовано новий храм, який зберігається і донині. Він відзначається вишуканістю форм і водночас простотою конструкційного вирішення. Церква являє собою класичний варіант західно-українського зодчества із використанням симетричності форм, п’ятикупольної лазні і традиційних карнизів. Внутрішнє оздоблення також зберегло відтінок розкоші і багатства. Храм має значні розміри в порівнянні із іншими храмами .

 

 

 

Симеонівська церква у с. Любохини збудована на честь Симеона Стовпника в 1897 р. за державний кошт. Приміщення дерев’яне, на кам’яному фундаменті з вбудованою дерев’яною дзвіницею, покрівля бляшана. Церква має три входи і три ганки. На дзвіниці є три дзвони. Вгору підносяться два куполи: один над храмом, другий – на дзвіниці. Церква є пам’яткою місцевого значення.

Милецький Свято-Миколаївський монастир

Милецький Свято-Миколаївський чоловічий монастир – памятка архітектури та культури. Заснований князем Сангушком у 1542 році.

Перша і найбільш давня споруда – Миколаївська церква ( 1542р.). Аналіз архітектурно-конструктивних особливостей цієї церкви дає підстави віднести її приналежність до тієї групи культових споруд Волині, в об’ємно- просторовій структурі яких поєднуються будівельні давньоруські традиції з елементами готичної архітектури. Розташування храму також відрізняється від інших волинських монастирських ансамблів 15-17 століття, де церква посідає здебільшого центральне місце і є архітектурною домінантою, навколо якої групуються інші будівлі комплексу.

Послідовні переходи монастиря з уніатського в католицький, з католицького в православний та зміни естетичних смаків панівної верхівки суспільства зумовили зведення нових монастирських будівель і перебудову існуючих.
До 1832р. у монастирі відбувалися великі будівельні роботи, споруджувався будинок настоятеля, келії. В кінці 19 – початок 20 столітття була перебудована дзвінниця, лікарня та церковно- приходська школа. У 1943 році монастир було пограбовано. Ігумена та ієромонахів спалено живцем. 28 жовтня 1947 року обитель була закрита. 19 березня 1948 року тут розпочав свою діяльність психо- неврологічний будинок-інтернат для престарілих. 17 серпня 1993 року почалося нове відродження монастиря. У 1994 було зареєстровано обитель, отримано «Свідоцтво про реєстрацію» та Статут монастиря. Сильно обитель постраждала під час стихії 23 червня 1997 року, але завдяки пожертвам – піднялася з руїн. У наш час до складу колишнього монастирського комплексу, в якому міститься будинок інвалідів, входять Миколаївська церква, дзвінниця, корпус настоятеля, корпус келій з трапезною і теплою церквою, господарчі та допоміжні споруди.

Церква Архангела Михаїла

Церква архангела Михаїла села Секунь - пам’ятка культури і архітектури, побудована у 1542-1588 роках. Існувала до середини 19 століття. Храм перебував в аварійному стані. Тому у 1893 році давню церкву перенесли на нове кладовище і освятили на честь преподобного Іова Почаївського. Сюди забрали різний церковний інвентар, церковний архів та давній образ Богородиці.

Ця церква згадувалася ще у 1840 роках професором Іванішевим, адже тут був знайдений давній образ "Святителя Миколая" візантійського письма.

Саме з цією церквою пов’язана і малярська творчість Т.Г.Шевченка
Питання про перебування Шевченка на Волині залишалося тривалий час дискусійним. Але знайдений запис в інвентарній прицерковній книзі села Секунь Старовижівського району, як і зібрані вченими спогади-перекази очевидців, є досить переконливими аргументами.


В “Описи церковного имущества”, заведеній ще 1806 року, навпроти “Образу Божої Матері за Престолом” було зазначено: “1846 году образ сей рештаврирован проезжим живописцем Тарасием Шевченком”.

У вересні 1846 року Тарас Шевченко отримав розпорядження від Тимчасової комісії виїхати у різні місця Київської, Подільської та Волинської губерній для збору народних переказів, пісень, історичної ваги документів, оглянути і замалювати стародавні могили… З села Вербка Ковельського району дорога Шевченка пролягла у село Секунь. Минав жовтень 1846 року. Тоді настоятелем Свято-Михайлівської церкви с. Секунь,в якій зберігався старовинний образ Богоматері, був молодий священик Ілля Мусієвич. Очевидно, він попросив художника відреставрувати ікону. Шевченко не просто обновив її, а домалював прикраси, характерні для української жінки, – коралі.


 

Свято-Преображенська церква смт. Стара Вижівка

Церква збудована у 1869 році. Дерев’яна, на кам’яному фундаменті. Рідкістю є церковна дзвіниця, побудована за особливим типом, що не часто зустрічається на Волині.

У роки І світової війни 6 дзвонів були продані за бочку рому австро-угорським окупантам.

Церква мала декілька гектарів землі.
Існувала церковно приходська школа, яка була спалена в роки Великої Вітчизняної війни.
В воєнні роки храм майже не діяв.Була спроба закрити церкву, але вона не здійснилася. На церковній території знаходяться могили німецьких солдатів.

 

Свято-Вознесенська церква с.Яревище

Свято-Вознесенська церква була побудована у 1865 році за наказом імператора за гроші з державної казни. По штату при церкві були священник та псаломщик, яким платилася платня.

У володінні церкви - 37 га землі. Прихід мав одну загальнонародну двокласну школу.

В 1962 році церква за наказом влади була закрита і перетворена на місце збереження люпину та зерна.
24 січня 1989 року богослужіння в церкві відновлені. Окрасою церкви є стара дзвіницяз гарними дзвонами та пам’ятник з каменю у вигляді обрізаного дерева на честь померлої доньки одного з перших священників.

 

Свято-Михайлівська церква с.Кримне

Свято-Михайлівська церква була споруджена за "казенний" рахунок у 1861 році.

Крім цієї церкви була ще одна дерев’яна церква, збудована у 1885 р. - Ризо-Положинська церква.

У середині 30 -х років ХХ століття село відвідав протоієрей М.Тучемський, якого вразила набожність селян.
Сьогодні церква - гарний дерев’яний храм. Милує око всіх прихожан.

 

АРХЕОЛОГІЯ
Городище давньоруського часу Х-ХІ ст.. Знаходиться за 3 км на північ від с. Смідин, в урочищі Вирвихвіст на підвищенні серед боліт. Діаметр близько 40 м. Оточене трьома концентричними валами і ровами. Відкрите і обстежене у 1935р. О. Цинкаловським.

Городище ХІІ-ХІV ст. біля с. Яревище, на лівому березі р. Прип’ять обстежене у 1962 р. О. Раппопортом. Навпроти городища в урочищі Монастирське , на правому березі річки у 2011 р. археологами виявлено потужний культурний шар ХІ- ХІV ст. Існує версія, що саме ця місцевість пов’язана з колишнім монастирем Вознесіння Господнього, який у 1444 р. був заснований князем Олександром Сангушком.

Курган «Шведська могила» в урочищі Границя, що на південному- сході від с. Текля. Ймовірно, на цьому місці захоронено козаків , які загинули під час відступу війська після битви під Берестечком у 1651р. Зазвичай, козаки висипали такі високі кургани шапками. На горбі стояв кам’яний хрест. Раніше висота пагорба сягала 10 метрів, але в післявоєнний час зазнав розорення. Серед краєзнавців побутує і інша думка, що цей курган – шведська могила.

Збройні Сили України
Центр надання адміністративних послуг
Старовижівщина туристична
Підрозділи органів влади
Державні ресурси:
Вхід на сайт